اتوبوسها؛ امکانی خاص و منحصرد به فرد برای تبلیغ

امروز دیگر بخش اعظمی از فضای پیرامون ما در شهر، امکانی است برای دیده شدن برندها و شرکت هایی که خدماتشان را ارائه می کنند. یعنی هر فضایی می تواند جایی باشد برای دیده شدن. با این حال هنوز هم انگار بیلبوردهای بزرگ در اتوبان ها بیشتر به چشم می آیند و برندها هم ترجیح می دهند قیمت های نسبتا بالایی را برای در اختیار گرفتن آن¬ها بپردازند.
با تمام این¬ها شاید ندانید که یکی از موثرترین شیوه¬های تبلیغات محیطی در دنیا روی بدنه وسایل حمل و نقل عمومی است. شیوه ای که از قضا ارزان ترین نوع آن هم به حساب می آید و طبق برخی نظرسنجی¬ها در دنیا، کمترین قیمت را به ازای میزان مشاهده (CPI) داراست.
تبلیغ روی بدنه وسایل نقلیه در دنیا اتفاق تازه ای نیست اما در ایران عمر چندانی ندارد. برای همین هم هست که هنوز اصالت تبلیغ، بر روی بیلبوردها، پل های هوایی و استندهای بزرگ است و تصور غلطی وجود دارد که انگار تبلیغ بر روی اتوبوس-ها، پایین ترین نوع تلاش برای دیده شدن است!
در حالی که تحرک این اتوبوس ها در سطح شهر و سفر از شمال به جنوب و شرق به غرب، امکان دیده شدن بیشتری را به برندی می دهد که تبلیغش را روی بدنه آن انجام داده است. از طرف دیگر بیلبورد عظیمی که در یک اتوبان پر رفت و آمد قرار دارد و میلیون ها تومان ماهیانه هزینه دارد، تنها یک بار توسط یک شخص دیده می شود اما طبق بررسی ها و نظر سنجی ها، در بیش از 90 درصد مواقع، تبلیغ بر روی اتوبوس¬ها برای بیننده تکرار می شود و همین تکرار است که اثرگذاری تبلیغ را دوچندان می کند.
سازمان زیباسازی شهر تهران هم در کنار اعطای مجوز بهره برداری از تابلوهای تبلیغاتی سطح شهر، امکان نصب تبلیغات بر روی اتوبوس ها را هم فراهم کرده و بهره برداری از بدنه تعداد مشخصی از اتوبوس ها را به طور یکجا به مزایده گذاشته است.
طبق بررسی های انجام شده و ظرفیت موجود، بدنه 1500 دستگاه اتوبوس به مزایده گذاشته خواهد شد. قیمت پایه برای هر اتوبوس حدود 2630000 ریال خواهد بود که در مجموع رقمی بالغ بر 480 میلیارد ریال خواهد شد.
به این ترتیب شرکت هایی که در مزایده بهره برداری از این اتوبوس ها شرکت می کنند، رقم پیشنهادی شان برای بردن مزایده باید بیش از این ارقام و البته دیگر شرکت های پیشنهاد دهنده باشد.
زمان دقیق آن طی روزهای آینده اطلاع رسانی می شود که البته به طور قطع در مردادماه خواهد بود و بلافاصله پس از اعلام مهلت دریافت اسناد مزایده، شرکت ها می توانند به سازمان زیبا سازی مراجعه کنند و پس از دریافت این سندها، پاکت هایشان را در زمان مقرر تحویل دهند.
• یک اتوبوس= یک تابلو 20 متری!
برخی تصور می کنند که بدنه اتوبوس¬ها به دلیل فضای کمی که برای تبلیغات در اختیار می گذارد، انتخاب خوبی نیست. در حالی که وقتی شما یک اتوبوس را برای تبلیغ انتخاب می کنید، از فضای پیرامونی آن حدود 20 متر نصیبتان می شود. به عبارت دیگر در اصطلاح فنی، سطح اکران اتوبوس ها حدود 20 متر است که اصلا فضای کمی نیست. آن هم در شرایطی که شما به نوعی یک تابلوی تبلیغاتی متحرک دارید که سطح شهر را طی می¬کند و البته هزینه بسیار کمتری هم می پردازید.
در مجموع، بدنه اتوبوس های شهری تهران و حومه، امکانی است متفاوت، ارزان و البته موثر برای تبلیغات که جای کار و گسترش بسیار بیشتری دارد و می شود بیش از این ها به آن پرداخت.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب «تهران در تصویر» نویسنده: یحیی ذکاء و محمد حسن سمسار کلانشهر تهران از نظر پیشینه تاریخی و در سنجش با شهرهای کهنسال ایران، شهری نوساز و جوان است. کهن ترین سندی که در آن…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه