چطور مجوز یک بیلبورد تبلیغاتی بگیریم؟

وقتی در اتوبان‌ها، خیابان‌ها و معابر شهری چشممان به تابلوهای بزرگ تبلیغاتی می افتد، شاید پیش خودمان فکر کنیم که این تابلوها از چه طریقی در اختیار این برندها قرار می‌گیرد. گاهی هم شماره تلفن‌های بزرگی روی آن‌ها دیده ایم با این نوشته که "اینجا جای تبلیغ شماست" یا جملاتی از همین دست.
• مسئول اصلی تابلوهای تبلیغاتی چه نهادی است؟
حقیقت اینجاست که مسئولیت اصلی این تابلوها در سطح شهرتهران، بر عهده سازمان زیباسازی شهر تهران است. سازمانی زیر نظر شهرداری و البته مستقل که مدیریت این پیکره‌ها را بر عهده دارد.
پس هرشخص یا شرکتی که به دنبال گرفتن مجوز بهره برداری یا اکران آگهی بر روی تمام پیکره‌های تبلیغاتی شهر است، باید به سازمان زیباسازی شهر تهران مراجعه کند.
• شرایط کسب مجوز
برای گرفتن مجوز بهره برداری از تابلوهای تبلیغاتی ضوابطی وجود دارد که تمامی متقاضیان اخذ مجوز موظف هستند آن ضوابط را رعایت کنند
طبق ضوابطی که سازمان زیباسازی ایجاد کرده، تنها شرکت‌های تبلیغاتی دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانند برای گرفتن مجوز اقدام کنند. از طرف دیگر جالب است بدانید صرف داشتن شرکت با مجوز وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی کافی نیست. سازمان زیباسازی هر ساله با حضور گروه ‌های دانشگاهی، شرکت‌های تبلیغاتی را با توجه به توانایی‌ها و عملکردشان رتبه بندی می کند. رتبه هایی که از یک تا پنج دسته بندی می‌شود و تنها شرکت‌هایی حق گرفتن مجوز بهره برداری از تابلوهای شهری را دارند که حداقل دارای رتبه سه یا کمتر باشند.
• شرکت در مزایده سازه های تبلیغاتی
تنها راه اخذ مجوز بهره برداری از تابلوهای تجاری شهر، شرکت در مزایده های واگذاری این امتیاز است. بدین صورت که بعد از مشخص شدن چند پهنه تبلیغاتی شامل برخی از سازه ها و پس از قیمت گذاری کارشناسی توسط سازمان زیباسازی، اطلاعیه ای توسط این سازمان در جراید و سایت سازمان منتشر شده و شرکت های دارای رتبه می توانند با خرید اسناد مزایده در زمان مقرر پیشنهادات خود را در پاکت های مهر و موم شده بصورت کتبی به معاونت تبلیغات – در آمد این سازمان تحویل دهند. در نهایت هم درمراسم خاصی در حضور نهادهای نظارتی رسمی و نمایندگان شرکت ها بعد از باز شدن پاکت¬ها برندگان هر پهنه مشخص می شود.
• مسئولیت محتوای تابلوها برعهده چه نهادی است ؟
جالب است بدانید که شرکت‌ها همان‌طور که پروانه فعالیت‌شان را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌گیرند، مجوز انتشار هرکدام از آگهی های تجاریشان را هم باید از همین وزارت خانه دریافت کنند.
پس همه تبلیغاتی که در بزرگراه‌ها و معابر شهری می‌بینید، از کانال وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی گذشته و سازمان زیباسازی مسئولیتی در قبال محتوای این تبلیغات ندارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب «تهران در تصویر» نویسنده: یحیی ذکاء و محمد حسن سمسار کلانشهر تهران از نظر پیشینه تاریخی و در سنجش با شهرهای کهنسال ایران، شهری نوساز و جوان است. کهن ترین سندی که در آن…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه