.:کتاب «زبان منظر»

زبان منظر

نویسنده: آن ویستون اسپیرن

مترجم: دکتر سید حسین بحرینی و دکتر بهناز امین‌زاده

در دهه‌های اخیر، مباحث زبان‌شناسی در فلسفه، توسعه چشمگیری داشته و به موازات آن استفاده از زبان‌شناسی کاربردی در زمینه‌های گوناگون همچون ادبیات، موسیقی، نقاشی، گرافیک، معماری، شهرسازی و حتی علوم انسانی و اجتماعی نیز رایج شده است. دلیل این امر را می‌توان در ویژگی‌ها و خصوصیات خاص زبان به عنوان موثرترین وسیله انتقال معنی دانست. هنگامی‌که موضوع یا پدیده موردنظر دارای ابعاد پنهانی، ضمنی، غیر مستقیم و پر از رمز و راز باشد، تنها راه برقراری ارتباط و درک و شناخت آن آگاهی از زبان خاص مستتر در آن موضوع است، زبانی که بدون شک حاوی تعدادی لغات معنی‌دار و قواعد و دستور خاص چگونگی ترکیب کردن لغات و تشکیل مجموعه‌های معنی‌دار بزرگتری است.

کتاب "زبان منظر" کتابی است که نویسنده آن سالهاست در زمینه‌های طراحی محیط، معماری منظر، معماری و طراحی شهری به آموزش، پژوهش و فعالیت‌های حرفه‌ای اشتغال دارد. سوابق متعدد او حاکی از این است که وی همواره دل‌مشغولی و تعصب بی‌نظیری نسبت به محیط زیست و به خصوص ارزش‌ و کیفیت‌های پنهانی آن داشته‌است.

"زبان منظر" دید و ذهن را به اعماق پنهانی محیط باز می‌کند و این امکان را به وجود می‌آورد که با تفکر و تعمق نسبت به آنچه در اطراف ما می‌گذرد، بنگریم و از طریق نشانه‌های گوناگون به اسرار و ناگفته‌های محیط، چه طبیعی و چه ساخته دست انسان، پی ببریم.

کتاب زبان منظر، 3 سرفصل دارد که هر بخش آن موضوعی خاص از جمله زبان منظر، خواندن و نقل معانی منظر، ادبیات منظر، ترکیب منظر، شکل‌دهی زمینه منظر، دستورزبان منظر، فلسفه عملی بیان منظر، فنون شاعری منظر و مناظرجدلی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این کتاب نوشته خانم" آن ویستون اسپیرن" در 456 صفحه به ترجمه "دکتر سید حسین بحرینی و دکتر بهناز امین‌زاده" بوده و تاریخ نشر در سال 1387 و ناشر آن ، موسسه انتشارات و چاپ دانشگاه تهران است. علاقه‌مندان می‌توانند برای استفاده از این کتاب، به کتابخانه سازمان زیباسازی مراجعه کنند.