.:کتاب «هنرخیابانی»

«هنرخیابانی»،street art

نویسنده: جونز استال

مترجم: سامان هزارخانی

بسیاری گرافیتی را زادگاه هنر شهری می دانند. گرافیتی ها اگرچه معترضان به وضع موجود بودند اما توانستند برای شهر های امروزی هنر خیابانی را به یادگار بگذارند. این هنر کارکردی عمومی دارد و از ریشه کلمه «اسگرافیره» مشتق شده است؛ تکنیکی برای دکوراسیون نمای خارجی.

از دهه های 1970 بود که هنر خیابانی اهمیت بیشتری پیدا کرد. اگرچه این هنر در ابتدا بد نام بود اما از این پس بسیاری از گالری ها با نمایش هنر گرافیتی، سعی کردند خواستگاه بد نام آن را با استفاده از برچسب هایی مانند «پست گرافیتی» تطهیر کنند.

سیر تحول هنر گرافیتی که امروزه اشکال و اسمای گوناگونی به خود گرفته است، در قالب کتابی به عنوان «هنر خیابانی»، street art  بررسی شده است. این کتاب تلاش دارد با نگاهی تاریخی به آثار برجا مانده از هنر گرافیتی در کوچه و خیابان های دنیا نگاهی کلی به مخاطب ارائه دهد. نویسنده علاوه بر تاریخ نگاری این هنر تاثیر فرهنگ، هنر، اجتماع و سیاست را نیز در آن بررسی کرده است.علاوه بر آن تصاویر برجا مانده از این هنر و خواستگاه فکری آن را نیز یادآور شده است. تصاویر بسیار خوب با توضیح و تشریح آن از دیگر مزیت های این کتاب است. حتی تاثیر مد بر این هنر نیز مورد توجه قرار گرفته است.

کتاب «هنرخیابانی»، 33 سرفصل دارد که هر بخش آن موضوعی خاص از جمله گرافیتی یادگاری، جادوی نام، علائم همنشینی، هنر خیابانی در اروپای قدیم، خطوط روی دیوار، خیابان ها، اماکن کنش، هنر خیابانی و جهانی شدن آن، مد و چگونه؛ دستورعمل  را بررسی می کند. در پایان نیز یک بخش به واژه نامه اختصاص دارد.

این کتاب را «جونز استال» در 228 صفحه نوشته و مهندس سامان هزارخانی آن را ترجمه کرده است.چاپ نخست کتاب در سال 1389 انتشار یافته و انتشارات فخرا کیا آن را منتشر کرده است. نویسنده در مقدمه ای که عنوان آن را «ایده بدون دوران» نامگذاری کرده، تاکید دارد: «محیطی که هنر خیابانی در آن واقع می شود، همیشه جنجال برانگیز بوده است. نگاه جامع به تاریخ، مشخصه های منحصر به فرد، طنز، زیبای آن، این مسئله را تایید می کند». و همین بررسی است که کتاب را جالب توجه و متمایز می کند.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • ارتباط دانش شهرسازی و مفهوم زندگی شبانه شهری، موضوع جدیدی را در شهرها شکل میدهد که از آن به عنوان «منظر شبانه شهری» یاد میشود. مفهومی نسبتاً جدید که چند سالی است در طراحی، مدیریت…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه