.:کتاب "مبلمان خیابان"

نام کتاب : مبلمان خیابان

عنوان اصلی :  Street Furniture

نویسنده: جاکوبو کراول  Jacobo Krauel

انتشارات: LINKS

سال چاپ : 2007

معرفی کتاب:

از بدو شروع تمدن مدرن، مدنیت-بخشی به فضاهای عمومی شهر به موضوعی غالب تبدیل گشت. در کنار مواردی چون سازه های نو، ساختمان ها و سکونتگاه های نوین انسانی که گستره ای از احتیاجات روز را پاسخگو بودند، شهرها نیازمند فضاهایی چون خیابان ها، پارک ها و میدان های شهری که در آنها شهروندان قابلیت حرکت، استراحت، بازی و تجربه باهم بودن را یافته، نیز گشتند. بر این مبنا بسیاری از نظریه پردازان طراحی شهری معتقدند، کیفیت زندگی ساکنان یک شهر بستگی به مناسب بودن امکانات فضاهای عمومی و چگونگی بهره مندی از آنها دارد. تردیدی نیست که مبلمان شهری نقشی انکارناپذیر در مناسب سازی، راحتی و دلپذیری فضاهای عمومی دارد.

در این کتاب اقدام به گردآوری گزیده ای از طراحی های اخیر و دارای شخصیت نشانه ای در زمینه مبلمان استفاده شده در خیابان ها، گردیده است. نمونه هایی از طراحی تأثیرگذار و معاصر از مبلمان شهری که دامنه ای از طرح های کلاسیک تا طرح های تجربی و آینده نگر را شامل می گردد، طرح هایی در فرم ها، مصالح و پردازش های متنوع که بوسیله تعدادی از طراحان شناخته شده طراحی و اجرا گردیده اند.

کتاب "مبلمان خیابان" نگاهی جامع به عناصر سازنده یک طراحی شهری مناسب می اندازد. هر یک از طرح ها با استفاده از تصاویری از محصول نهایی، مدارک فنی و جزئیات اجرایی و در مواردی تصاویری از پروسه طراحی همچون اسکیس ها و سایر مدارک به بررسی ابعاد، ‌فرم و مصالح به کاررفته می پردازد.

کتاب "مبلمان خیابان" می تواند به عنوان منبعی برای هر طراح شهری حرفه ای قلمداد گردد.

(برگرفته از مقدمه کتاب)


کتاب در 10 بخش که هر یک معرفی نمونه هایی از عناصر زیر می پردازد تدوین گشته است:


-          صندلی

-          سطل زباله

-          آبخوری

-          نورپردازی

-          حایل ها یا محدود کننده

-          گلدان ها

-          عناصر ساحلی

-          وسایل بازی

-          کفسازی

-          ایستگاه های اتوبوس

زمان آخرین ویرایش: شنبه, 02 ارديبهشت 1391 17:18

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نویسنده: لئاتریس آیزمن مترجم: روح الله زمزمه وانشناسی محیطی، جدیدترین شاخه از این رشته است که در آن متخصصان با بررسی فضای بصری در محیط های شهری تاثیر آن را بر کنش ها و واکنش…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه