.:دوهفته نامه هنرهای تجسمی تندیس

سیروس قائم مقامی درسال 1308 در شهر کرج متولد شد . وی مجسمه‌سازی را زیر نظر مستقیم پروفسور مارینو مارینی - مجسمه ساز مشهور ایتالیایی فرا گرفت و در این دوران از شاگردان ممتاز او بود سیروس قائم مقامی سال 1131 وارد دانشکده هنرهای زیبا شد او در سال 1339 به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمد.

ساخت ماکت مجسمه سرباز گمنام به ارتفاع سه متر ، ساخت بشقاب‌های سفالی و مجسمه‌های چوبی، ساخت طراحی‌های آهنی و ... از آثار ایشان است.

ویژه هجدهمین نشست پژوهشی هنرنکوداشت هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز فقید «سیروس قائم‌مقامی» با همکاری سازمان زیباسازی شهرداری و نگارخانه برگ در روز هفدهم خرداد سال 1390 به همراه نمایشگاهی از آثار این هنرمند برگزار شد.

برای دریافت ویژه نامه این نشست از اینجا اقدام فرماییداسماعیل آشتیانی متخلص به شعله از نقاشان ایرانی و شاگردان کمال الملک در سال ۱۲۷۱ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. و در روز ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۴۹ خورشیدی در تهران درگذشت. وی آموزش خود را در مدرسه‌های اسلام و دارالفنون به انجام رسید . دلبستگی به نگارگری و استعداد در این هنر، از کودکی در وی آشکار گردید. نخستین کارهای او نسخه برداری از نگارهای شاهنامه فردوسی بود که بر هر چه در دسترسش قرار می گرفت، ترسیم می کرد (بنی احمد ۲۷- ۲۸).

پنجمین نشست پژوهشی هنر که مرداد 88  با موضوع نکوداشت استاد اسماعیل آشتیانی در نگارخانه برگ انجام شد در ویژه نامه تندیس منعکس گردید
برای دریافت این ویژه نامه به اینجا مراجعه فرمایید


دوهفته نامه هنرهای تجسمی تندیس شماره اخیر خود را به سی و سومین نشست پژوهشی هنر با موضوع نکوداشت جمشید امینی هنر که 28 فروردین ماه  92 در مرکز فعالیت های مجسمه سازی برگزار شد، اختصاص داده است.

برای مشاهده این شماره از مجله به اینجا مراجعه فرمائید.


اصغر محمدی در ۱۸ شهریور ۱۳۱۷ در بروجرد متولد شد. پژوهشهای هنری او در ابتدا به هنر کلاسیک غرب معطوف شد، اما طولی نکشید که اندیشه آموزشی اش وی را به سوی کاربرد هنر برای کودکان و نوجوانان سوق داد. پس از تالیف کتاب "هنر در کودکستان" در سال ۱۳۴۲ به برگزاری نمایشگاه های متعددی از آثار نقاشی کودکان و نوجوانان اقدام کرد. از سال ۱۳۴۶ فعالیتهای هنری محمدی به سمت مجسمه سازی و کار بر روی گنجینه فرهنگی هنری ایران در مارلیک، املش و لرستان گرایش یافت. این هنرمند در سال ۱۳۵۶ برای تحصیل در دوره دکترای تاریخ هنر به دانشگاه سوربن رفت. محمدی در ۱۸ اسفند ۱۳۶۳ از دنیا رفت.

برای دیدن این مجله به اینجا مراجعه فرمائید.


ویژه نامه سومین دوسالانه ی مجسمه های فضای شهری با مروری برفعالیت های این رویداد هنری با فت و گو هایی از مدیران و داوران این دوسالانه در نشریه تخصصی تندیس منتشر شد.

این شماره از مجله از اینجا قابل دریافت است.


همزمان با برگزاری اختتامیه سومین دوسالانه مجسمه های فضای شهری، ویژه نامه ایی با همین موضوع در نشریه تندیس منتشر شد.
برای دیدن این ویژه نامه اینجا را کلیک فرمایید.

دوهفته نامه تندیس که در هر شماره خود به بررسی موضوعات مختلف عرصه هنرهای تجسمی میپردازد، این شماره خود را به بررسی زندگی یونس فیاض ثانوی از زبان دوستان، همکاران و شاگردان او اختصاص داده است. این شماره دوهفته نامه تندیس علاوه بر این، سال شماره زندگی یونس فیاض ثانوی و همینطور فیاض از زبان فیاض را در این شماره خود منتشر کرده است.

این شماره دوهفته نامه تندیس از اینجا قابل دریافت است


سالها از زمان ساخت مجسمه امیرکبیر توسط زنده یاد ابوالحسن صدیقی در ایتالیا می‌گذرد، در حالی که او آرزو می کرد تا یوسف گمگشته‌اش برای نصب به ایران بازگردانده شود. بالاخره در 19 مهرماه سال 88 بعد از تلاش‌های چند ماهه هنرمندان و مدیران سازمان سازمان زیباسازی شهر تهران مجسمه‌ پرشکوه امیرکبیر به ایران رسید و در فضای زیبایی از پارک ملت نصب شد.

بعد از ورودی پارک ملت کمی بالاتر به پله‌هایی می‌رسید که در دوسوی آن تندیس‌های جاودانه‌ی مشاهیر ایران‌زمین خودنمایی می‌کند. درست در نقطه بالایی پله‌ها و در افق زیبایی که به چشم نوازی می کند، مجسمه‌ی رشید و پرابهت امیرکبیر که 33 سال پیش از ورود به ایران در کارگاه هنرمند ایتالیایی به دست زنده یاد ابوالحسن صدیقی ساخته و توسط لورنزو نیکولوچی ریخته‌گری شده خود را نشان داد.

جنس این مجسمه از برنز و به ارتفاع 310 سانتی‌متر است

برای مطالعه چگونگی ساخت و حمل مجسمه به ایران که توسط این نشریه و با همکاری سازمان زیباسازی جمع آوری و انتشار یافته اینجا را کلیک فرمائید


کورش سید ابوطالب امام از عکاسان سال‌های دفاع مقدس بود که در جلد اول و دوم کتاب «رویشی در سپیده» با عکس‌هایی مقایسه‌ای از زمان جنگ و دوران بازسازی صاحب اثر است. او از سال 1376 بر اثر پیشرفت بیماری ام‌اس  رفته رفته با عصا و سپس بر روی صندلی چرخدار دورانی را سپری نمود و در سال‌های اخیر حتی در بستر نیز با تلاش و یاری همسرش به عکاسی مشغول بودند.

کورش سید ابوطالب امام پس از تحمل یک دوره بیماری سرانجام ظهر روز 18 اسفندماه 1388 چشم فرو بست و دیده به روی یار گشود.
آنچه پیش روی شماست سال شماری از زندگی این هنرمند تواناست که از اینجا قابل دریافت می باشد.


نهمین نشست پژوهشی هنر که در نگارخانه برگ سازمان برگزار شد اختصاص داشت به نکوداشت استاد بیوک احمری نقاش و خطاط، ویژه نامه ی منتشر شده در این نکوداشت در خصوص زندگی نامه و شرح احوالات این استاد ارجمند را می توانید از اینجا دریافت فرمائید.


استاد ابوالحسن صدیقی معروف به میکل آنژ شرق، مجسمه ساز شهیر ایرانی و سازنده آثاری چون فردوسی و نادر (منصوبه در میدان فردوسی تهران ومقبره نادر در مشهد) است که در سال 1303 مجسمه سازی نوین را به ایران آورد و حق استادی به گردن بسیاری از اساتید مجسمه سازی ایران دارد نکوداشت این استاد ارجمند که آثاری چون امیرکبیر (منصوبه در پارک ملت تهران) نیز از جمله شاهکارهای فاخر اوست در تاریخ هشتم اردیبهشت یکهزار و سیصد هشتاد و هشت در نگارخانه برگ برگزار شد.
فایل پیوست توسط دو هفته نامه تندیس و به سفارش سازمان زیباسازی برای این نکوداشت جامه طبع پوشیده است.


نکوداشت استاد علی کریمی با همکاری نشریه تندیس در نگارخانه برگ سازمان زیباسازی شهر تهران در تاریخ دوم اسفند ماه 90 برگزار شد.
برای دریافت بولتن چاپ شده در باب این نکوداشت اینجا را کلیک فرمایید.


سازمان زیباسازی شهر تهران ، اسفندماه 90 ،مسابقه ی کاریکاتور با موضوع زندگی پیاده در شهر برگزار کرد که استقبال خوبی از آن شد و در آئین اختتامیه ی همایش بین المللی زندگی پیاده در شهر از برندگان این مسابقه نیز تقدیر بعمل آمد. در همین رابطه ویژه نامه ای توسط روابط عمومی سازمان زیبا سازی در دوهفته نامه تندیس به چاپ رسید که می توانید فایل آن را از اینجا دریافت فرمائید.


در یادمان استاد صنعتی سازمان زیباسازی با همکاری نشریه تندیس و در نگارخانه برگ ضمن زنده نگه داشتن خاطره او با نکوداشتی از وی تجلیل کرد.
بولتن اختصاصی منتشر شده در این باب را می توانید با نام "چه رستمی در نگارگری معاصر ایران مونس خاک شد" دریافت کنید.


نکوداشت استاد ابوالفضل عالی با همکاری نشریه تندیس در نگارخانه برگ سازمان زیباسازی شهر تهران در تاریخ چهارم مهرماه 79 برگزار شد.
برای دریافت بولتن چاپ شده در این نکوداشت اینجا را کلیک فرمایید.


دوهفته نامه هنرهای تجسمی تندیس همزمان با برگزاری سومین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران ویژه نامه هایی با همین موضوع منتشر کرد.
برای دیدن صفحات این مجله به اینجا و اینجا مراجعه کنید.

زمان آخرین ویرایش: یکشنبه, 20 مرداد 1392 13:02

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه