آمار و اینفوگرافی سرویس های بهداشتی شهر تهران


19 نوامبر (28 آبان)از سوی سازمان ملل متحد، روز جهانی توالت (World Toilet Day) نام گرفته است. این مناسبت نمادین، برای آگاهی بخشی به جوامع بشری درباره آسیب هایی که استفاده نکردن از سرویس های بهداشتی برای انسان و کره زمین ایجاد می کند، در نظر گرفته شده است. در همین راستا، از سال ۲۰۰۱ میلادی، سازمان بین المللی توالت (World Toilet Organization) تاسیس شد تا توسعه سرویس بهداشتی مدرن را در سراسر جهان در دستور کار قرار دهد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، بر اساس گزارشات آماری و تحلیلی منتشر شده از سوی معاونت برنامه ریزی و توسعه که بر مبنای اطلاعات اخذ شده از منابع سازمان زیباسازی،مرکز آمار ایران و مرکز آمار سازمان فناوری اطلاعات تهیه شده است، در تهران مناطق 4، 5 و 15 از نظر تعداد سرویس های موجود، بالاترین تعداد را به خود اختصاص داده اند در حالیکه در مناطق7، 9 ،11 و 17 کمترین تعداد سرویس های بهداشتی وجود دارد و مناطق 6، 20، 21 و 22 نسبت به سایر مناطق تهران دسترسی آسانتری به سرویس‌های بهداشتی عمومی در اختیار شهروندان قرار می دهند.
بر اساس همین آمار 75 درصد سرویس های بهداشتی عمومی در پارکها، 10 درصد سطح شهر، 9 درصد میادین میوه و تره بار، 4 درصد در پایانه و 2درصد در فروشگاههای شهروند تهران احداث شده اند. در این میان فقط 4درصد از سرویس بهداشتی تهران دارای فضای مناسب مادر و کودک هستند.
گفتنی است، 48 درصد از چشمه‌های سرویس بهداشتی تهران(4516 چشمه) به بانوان و 52 درصد (4831چشمه) به آقایان اختصاص دارد.
بر پایه استاندارد جهانی Asean (اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا)، نسبت مناسب برای تعداد چشمه های مرد به زن 3 به 5 ، حداقل یک سرویس بهداشتی مناسب برای مادر وکودک به ازای هر 10.000 جمعیت، حداقل یک چشمه مناسب افراد معلول به ازای هر 10.000 نفر جمعیت، حداقل یک چشمه به ازای هر 550 زن و حداقل یک چشمه به ازای هر 1.100مرد تعریف شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه