از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران،

هنرمندان عکاس دفاع مقدس تجلیل شدند

سازمان زیباسازی شهر تهران از هنرمندان عکاسی که عکس های خود از هشت سال دفاع مقدس را در اختیار این سازمان قرارداده بودند، تجلیل و تقدیر کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، در این مراسم که با حضور مدیر عامل سازمان زیباسازی شهر تهران و جمعی از عکاسان دفاع مقدس برگزار شد، دکتر علیزاده با اشاره به فعالیت های این سازمان در سطح شهر تهران، گفت:این سازمان فعالیت های زیادی را انجام می دهد و اکران طرح های فرهنگی شاید بخش کوچکی از فعالیت های ما را به خود اختصاص دهد.

وی با تاکید بر اهمیت تبلیغات فرهنگی در سطح شهر، ادامه داد: اهمیت این موضوع باعث می شود وقت زیادی از ساعات کاری ما صرف این موضوع شود چون معتقدیم شهر تهران متعلق به همه است و باید در آن تمامی دیدگاه ها را در نظر گرفت و نمی توان فقط یک دیدگاه را به همه تحمیل کرد.

وی با بیان اینکه تبلیغات فرهنگی در سطح شهر تهران کار خیلی سختی است، گفت: با رسانه ای مواجهیم که در معرض دید عموم است و همه می توانند درباره آن نظر بدهند.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران ادامه داد: ما کارهای زیادی را انجام داده ایم تا به اینجا رسیده ایم و آزمون و خطاهای بسیاری را نیز تجربه کرده ایم تا به جایگاهی که الان در تبلیغات محیطی داریم برسیم.

علیزاده با تاکید بر اینکه کشورهایی که مورد تجاوز قرار گرفته اند هیچ گاه آن دوران را فراموش نمی کنند، افزود: پاسداشت ما از دفاع مقدس به معنای جنگ طلبی نیست و پرداختن به دفاع مقدس در هر زمان و مکان متفاوت است. نمی توانیم در دوره ای که در صلح قرار داریم فضای شهر را نظامی کنیم.

وی با اشاره به اکران عکس های کمتر دیده شده از هشت سال دفاع مقدس در سطح شهر با عنوان " جهاد ادامه دارد"، افزود: تصمیم گرفتیم از عکس هایی استفاده کنیم که کمتر به شهدای مشهور و معروف اختصاص داشته باشد و هر کس با دیدن آنها به فراخور روحیه خودش از آنها برداشت هایی داشته باشد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، با اشاره به دیگر اقدامات این سازمان به مناسبت هفته دفاع مقدس در سطح شهر تهران، گفت: همزمان با این طرح، 13 نگار گذر در نقاط پرتردد شهر داشتیم تا افراد پیاده نیز با مکث در این نقاط، از تصاویر این شهدا بهره ببرند. همچنین با همکاری و هماهنگی دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان تهران، این تصاویر را در مساجد شهر تهران نیز به نمایش گذاشتیم. علاوه بر این در 9 ایستگاه مترو هم تصاویر کمتر دیده شده از شهدا نیز اکران شدند.

علیزاده در بخش دیگری از سخنان خود، ادامه داد: نگاه ما دور از هرگونه ارزش گذاری بود و ما تصاویری حتی از زنانی که در خانه در تدارکات و به اصطلاح پشت جبهه فعالیت داشتند و یا فرزندان و همسرشان را بدرقه می کردند را نیز اکران کردیم.

به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، تصاویر در طرح جهاد ادامه دارد انتخاب شدند تا مردم با دیدن آنها احساس کنند خودشان را در این عکس ها می بینند.

سید مجتبی موسوی، معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی نیز با تقدیر از عکاسانی که عکس هایشان را در اختیار این سازمان قرار دادند، گفت: موضوع دفاع مقدس برای ما ملی است و از بعد حماسی و ملی هشت سال از تاریخ این مملکت را به عنوان میراث حماسی به خود اختصاص داده است. طبیعی است که به این موضوع به نحو شایسته ای پرداخته شود.

وی با اشاره به تجربه این سازمان در برگزاری طرح نگارخانه ای به وسعت یک شهر، ادامه داد: این تجربه باعث شد ایده طرح جهاد ادامه دارد شکل بگیرد و تابلوهای شهر به موضوع دفاع مقدس اختصاص پیدا کند. سراغ اهلش و کسانی که این لحظه ها را ثبت کرده اند و با لحظه لحظه خاطره آن روزها زندگی کرده اند؛ رفتیم.

به گفته موسوی، انجمن عکاسان دفاع مقدس عکس های کمتر دیده شده از هشت سال دفاع مقدس را به منظور اکران در سطح شهر تهران در اختیار این سازمان قرار داده است که این طرح به شکل ویژه ای مورد استقبال شهروندان تهرانی قرار گرفت.

وی ادامه داد: کارهایی در شهر اکران شد که از طرف تمام گروه ها و طیف های اجتماعی مورد استقبال قرار گرفت و هر جایی که این عکس ها بودند، بسیاری از مردم مکث کرده و برای اولین بار تصاویری را می دیدند که که خیلی کمتر در ذهن کسی می آید. تصاویری که امید و لبخند را در لحظه های سخت جنگ به نمایش می گذارد.

در پایان این مراسم، از عکاسان هشت سال دفاع مقدس با اهدای لوح تقدیر و جوایز نقدی تقدیر و تجلیل شد.


تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • ارتباط دانش شهرسازی و مفهوم زندگی شبانه شهری، موضوع جدیدی را در شهرها شکل میدهد که از آن به عنوان «منظر شبانه شهری» یاد میشود. مفهومی نسبتاً جدید که چند سالی است در طراحی، مدیریت…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه