ویکتور کوپاچ مجسمه ساز بلاروس:

هفت سال برای حضور در سمپوزیوم مجسمه سازی تهران صبر کردم

ویکتور کوپاچ مجسمه‌ساز بلاروسی بخش سنگ هفتمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه سازی تهران گفت: سمپوزیوم تهران با توجه به مدیریت و سازماندهی که دارد یک سمپوزیوم واقعی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران: ویکتور کوپاچ، مجسمه سال بلاروسی که تاکنون در بیش از 48 سمپوزیوم بین المللی شرکت کرده است درباره سطح برگزار سمپوزیوم تهران اظهار داشت: باتوجه به سازماندهی، مدیریت و امکاناتی که در این سمپوزیوم در اختیار هنرمندان قرار داده‌اند؛ بی شک این یک سمپوزیوم واقعی و درجه یک است.

وی که دارنده 12 جایزه بین‌المللی مجسمه‌سازی است، ادامه داد: هر سمپوزیوم ویژگی‌های خاص خود را دارد. به طور مثال در سمپوزیوم چین دستیار حرفه‌ای در اختیار هنرمند قرار می‌دهند، اما در این سمپوزیوم از دستیاران دانشجو کمک گرفته شده و در سمپوزیوم دیگر اصلا دستیار نداریم. از طرفی در اکثر سمپوزیوم‌ها باید تمام تجهیزات را با خود به کشور مورد نظر ببریم اما در تهران نه تنها هیچ تجهیزاتی با خودمان نیاوردیم که تمام امکانات و تجهیزات در سطح بسیار حرفه‌ای و بالایی در اختیارمان قرار گرفت.

کوپاچ با اشاره به اینکه تاکنون 34 مجسمه‌اش در نقاط مختلف دنیا نصب شده است درباره اثری که در هفتمین سمپوزیوم مجسمه سازی تهران ارائه می‌دهد گفت: این اثر "گهواره" نام دارد. گهواره تک تک انسان‌ها را به یاد پدر و مادرانی می‌اندازد که صدای لالایی‌شان همیشه در گوش‌مان باقی می‌ماند؛ از این رو تصور می‌کنم فرقی نمی‌کند اهل کدام کشور باشیم همه مان نسبت به گهواره حس و خاطرات خوشی داریم. برای همین تصمیم گرفتم در سمپوزیوم مجسمه سازی تهران چنین اثری را خلق کنم که گفتمانی جهانی دارد.

این هنرمند تأکید کرد که مجسمه اش باید جایی در میان طبیعت قرار گیرد تا کودکان بتوانند اطراف مجسمه حرکت کنند و با آن ارتباط برقرار کنند.

کوپاچ در بخش دیگری از سخنان خود درباره علت شرکت در سمپوزیوم مجسمه سازی تهران گفت: از سال اول برگزاری سمپوزیوم در تهران، هر سال طرحی ارسال کردم تا اینکه امسال این اثر پذیرفته شد. یعنی هفت سال منتظر این اتفاق بودم. البته بهمن سال قبل هم در سمپوزیوم کیش شرکت کردم و از همان زمان علاقه‌ام برای حضور در ایران و شرکت در سمپوزیوم تهران بیشتر شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه هنرمندان ایرانی به صورت حرفه‌ای به مجسمه‌سازی می پردازند، گفت: در این سمپوزیوم فرصتی فراهم شد تا با تکنیک و کار مجسمه‌سازان ایرانی آشنا شوم خوشبختانه این هنرمندان بسیار حرفه‌ای هستند و خوشحالم که در کنارشان کار می‌کنم.

لازم به یادآوری است؛ هفتمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران تا ۲۴ مهرماه ۱۳۹۴ در 3 بخش کارگاه سنگ، کارگاه آهن و بخش نمایشگاهی با حضور 33 هنرمند داخلی و خارجی در برج میلاد در حال برگزاری است. بر همین اساس علاقه‌مندان می‌تواند به صورت رایگان همه روزه با حضور در سایت سمپوزیوم از مراحل ساخت این مجسمه‌ها دیدن کنند.

 

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

آمار و اطلاعات

نگارخانه