سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می کند؛

نکوداشت علی اصغر پتگر در موزه‌ مکتب کمال‌الملک

همزمان با یکصدمین سال تولدعلی‌اصغر پتگر، مراسم نکوداشت این هنرمند در باغ نگارستان - موزه‌ی‌ مکتب کمال‌الملک- برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، سی‌و‌هفتمین نشست پژوهشی هنر با یاد علی‌اصغر پتگر روز سه‌شنبه پنجم آذر ساعت 16 الی 19 در محل موزه‌ مکتب کمال‌الملک برگزار می‌شود.

در این مراسم که به همت سازمان زیباسازی شهر تهران با همکاری نشریه‌ تندیس برگزار می‌شود، هادی هزاوه‌ای و داریوش اسدی کیارس سخنرانی می کنند.

علی‌اصغر پتگر از نقاشان برجسته‌ معاصر است که شماری از هنرمندان مهم معاصر، از شاگردان او به شمار می‌آیند. این هنرمند، به همراه برادرش جعفر مراحل اولیه تحصیل نقاشی را نزد استاد میرمصور ارژنگی در تبریز گذراند و سپس در سال ۱۳۱۲شمسی به‌ توصیه این استاد، به تهران آمدند و در مدرسه صنایع جدیده مراحل عالی آموزش هنری را دنبال کردند. این دو برادر پس از اخذ مدرک، اولین آموزشگاه طراحی و نقاشی دختران را افتتاح کردند و در آنجا به تعلیم نقاشی برای زنان و دختران پرداختند.

نقاشی‌‌‌های نخستین پتگر متاثر از استاد میر مصور ارژنگی، به امپرسیونیسم گرایش داشت اما در ادامه به آثار کمال‌الملک، شیخ اسماعیل آشتیانی و علی‌محمد حیدریان متمایل شد. آثار وی از سال ۱۳۲۴ به ‌بعد به‌سوی قلم‌‌‌های آزاد تمایل یافت و حال و هوای شخصی پیدا کرد.

علی‌اصغر پتگر، علاوه بر نقاشی، دارای قریحه شعر و غزل‌‌‌سرائی نیز بود. وی در سال 1371 در سن ۷۹ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت. از آثار او می‌توان به تابلوهای "خیابان سرچشمه تهران"؛ روز رختشویی"؛ "قاری"؛ "درویش"؛ "مجله گازران تبریز"؛ "بازگشت به ده" و... اشاره کرد.

لازم به یادآوری است؛ پیش تر مراسمی از این دست در گالری برگ برگزار و در ادامه نمایشگاه آثار، عکس و اسناد هنرمند ارائه می‌شد، اما این نخستین مراسمی است که به همراه نمایشگاه برای یک هنرمند در موزه کمال الملک برگزار می‌شود. این نمایشگاه تا 15 دی دایر خواهد بود و علاقمندان برای بازدید می‌توانند به موزه‌ مکتب کمال‌الملک واقع در میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، باغ نگارستان مراجعه کنند. باغ نگارستان در روزهای دوشنبه تعطیل است.


تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نام کتاب:برگ­های پژوهش 1 (اسناد و آراء نشست­های پژوهشی هنر-نگارخانه برگ1387-88 نویسنده:محمدحسن حامدی ناشر:نشر پیکره تهیه شده در: معاونت برنامه­ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران- مدیریت مطالعات و آموزش-واحد آموزش شمارگان: 1500 جلد قیمت:70.000…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه