قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران عنوان کرد؛

همکاری دستگاه های اجرایی و سازمان زیباسازی در زیبایی شهر ضروری است

 سیما و منظر شهری منشعب از چشم انداز است و هرچیزی که در شهر به وجود می آید حتی یک میله پرچم باید در جهت آرامش شهروندان شهر باشد.
 

قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، بابیان اینکه باید از به وجود آمدن المان های جدید که در آینده تبدیل به زوائد بصری می شوند جلوگیری کنیم ،گفت: رسالت و وظیفه سازمان زیباسازی شهر تهران نسبت به سایر سازمان ها حتی از سازمان شهرسازی، در موضوع زیباسازی مهم تر و بیشتر است.

مهندس منصور باقرصاد، در کارگاه توجیهی پیرایش شهری، ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان، به موضوع المان های جدید خطوط BRT که در حال نصب شدن در سطح شهر هستند، گفت: نصب جداول، ایستگاهها و پل های عابر پیاده مربوط به خطوط BRT ،از کارهای جدید است که سازمان زیباسازی به دلیل رسالتی که دارد باید در خصوص نحوه نصب آنها دخالت کرده و نظر دهد.

وی با طرح این سوال از روسای زیباسازی مناطق 22گانه شهرداری تهران که چه برداشتی از موضوع پیرایش شهری دارند، ادامه داد: این موضوع به کرات در جلسات مختلف بررسی و مرور شده و در قسمت های مختلف شهر درباره آن کارهایی در حال انجام است.

قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران تاکید کرد: مسوولان زیباسازی مناطق باید تعریف درستی از شرح وظایفشان داشته باشند و بدانند در حیطه کارشان چه چیزهایی تعریف می شود.

وی با بیان اینکه دستگاه های دیگر به دنبال حل مشکلات خودشان هستند و ما باید از قبل از نصب شدن زوایدی مانند آنتن های مخابراتی جلوگیری می کردیم، ادامه داد: باید از دستگاههای دیگر مانند شهرسازی و دیگر دستگاهها بخواهیم اگر می خواهند کاری انجام دهند، قبل از صدور پروانه، در آیتم هایی مانند شکل پنجره، رنگ ساختمان، نور، سیما و منظر و همخوانی آن با محیط، از سازمان زیباسازی نظرخواهی کنند.

مهندس باقرصاد، در ادامه با تاکید بر وجود برنامه ای منسجم در زمینه پیرایش شهری، گفت: مدیران زیباسازی باید به دنبال کارهای اجرایی باشند و با یک برنامه منسجم در زمینه حذف زواید بصری از نماهای شهری در مناطق مختلف تهران تلاش کنند .

وی ادامه داد: نباید صبر کنیم تا زمان بگذرد و پس از 20 یا 30 سال المانی که امروز نصب می شود تبدیل به یک زایده بصری شود.

به گفته قائم مقام معاونت خدمات شهری، سیما و منظر شهری منشعب از چشم انداز است و هرچیزی که در شهر به وجود می آید حتی یک میله پرچم باید در جهت آرامش شهروندان شهر باشد.

وی وجود درخت در شهر را از عوامل زیبایی شهر عنوان کرد و در این زمینه گفت: نباید تصور کنیم زیباسازی فقط با المان هایی که سازمان زیباسازی نصب می کند انجام می شود، بلکه هر جا یک درخت وجود داشته باشد، آنجا از نظر بصری زیبا به نظر می رسد.

باقرصاد با بیان اینکه یکپارچگی و تعادل حتی بین نواحی یک منطقه حتی در نصب تابلوهایشان هم دیده نمی شود، ادامه داد: با کما تاسف در خیابان های شهر کافوهای برق احداث می شود که از ضعف های ساختمان سازی و یکی از دلایل اغتشاشات بصری است.

وی همچنین گفت:باید بین ذهن انسان و طبیعت یک رابطه منطقی ایجاد شود و هرچه که ذهن انسان را در فضاهای شهری مخدوش می کند را حذف کنیم و هر آنچه باعث شادی ذهن شهروندان می شود باقی بماند.

باقرصاد با تاکید بر کمک شهرداران مناطق در طرح حذف زواید بصری از فضاهای شهری، گفت: قرار است خلاصه ای از بحث های ریشه ای و برنامه ها در حضور شهردار تهران ارائه شود و در همان جلسه مصوبه لازم گرفته شود.

به اعتقاد قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، حذف زواید نباید فقط مختص نمای شهر باشد بلکه این زواید باید از تمام شهر حذف شود. وی در توضیح این موضوع گفت: در انجام این کار باید از مشارکت های مردمی و حضور شهروندان استفاده کنیم. البته این موضوع نیاز به اطلاع رسانی وسیعی توسط صدا وسیما، رسانه ها و نصب بیلبوردهای لازم در سطح شهر دارد.

باقرصاد نقش مردم در اجرای این طرح را مهم ارزیابی کرد و افزود: اگر مردم از ما جلوتر باشند امکان گرفتن مشارکت و هدایت آنها از بین می رود که این موضوع نیازمند برنامه ریزی عمومی و تعامل همه جانبه با مردم است.

وی در ادامه به اتمام طراحی شهری 28 میدان اشاره کرد و گفت: نظر من این بود که طراحی هر یک از میادین به همان منطقه داده شود تا زواید بصری از کف خیابان تا پشت بام ها به بهترین شکل ممکن دیده شود. البته در اجرای این کار دستگاههایی مانند دادگستری، نیروی انتظامی، اتاق اصناف که اتحادیه زیر نظر آن فعالیت می کنند و معاونت های مختلف شهرداری از جمله خدمات شهری، حمل و نقل، عمران و زیباسازی باید کمک کنند.

وی در پایان گفت: در سطح شهر درباره حذف زواید بصری زحمات بسایری به خصوص از جانب سازمان زیباسازی کشیده می شود، اما خیلی از کارها باقی مانده و کار نکرده زیاد داریم.

دکتر جمال کامیاب، قائم مقام مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران و معاون برنامه ریزی و توسعه این سازمان نیز به ضرورت و اهمیت موضوع پیرایش شهری اشاره کرد و گفت: سازمان زیباسازی شهر تهران دو خیابان ناصرخسرو و بخشی از محور ولیعصر را به عنوان پایلوت انتخاب کرده و در حال حاضر امیدواریم پس از اتمام بخش مطالعاتی، طرح حذف زواید در آن به زودی آغاز شود.

کارگاه توجیهی پیرایش شهری صبح امروز با حضور قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، قائم مقام مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران، روسای زیباسازی مناطق 22 گانه شهرداری تهران، اساتید دانشگاهی، مدیران و کارشناسان سازمان زیباسازی در باغ موزه نگارستان کار خود را آغاز کرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • حیات شبانه تهران چالش‌هایی را پیش‌ روی مدیران شهری قرار داده است. چالش‌هایی که گاه موجب نادیده گرفتن این نیاز طبیعی ساکنان کلانشهری چون تهران می‌شود. شب‌های تهران چه جایگاهی در نگاه مدیریت شهری دارد؟…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه