در مراسم افتتاح موزه مکتب کمال‌الملک عنوان شد:

فعالیت‌های شهرداری در راستای احیای هویت فرهنگی شهر تهران است


دکتر محمد باقر قالیباف، فعالیت های فرهنگی و هنری شهرداری را در راستای احیای هویت فرهنگی، دینی، ملی و انقلابی شهر تهران عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، دکتر قالیباف در مراسم افتتاح موزه مکتب کمال‌الملک گفت: در نوع ساختار حوزه مدیریت شهری در کشور ما، فعالیت‌های فرهنگی و هنری دیده نشده است و ما مثل دیگر شهرداری های دنیا وظیفه قانونی برای فعالیت در حوزه های فرهنگ و هنر نداریم. زاویه دید به شهرداری در کشور ایران بیشتر نهادی خدماتی و عمرانی است، در حالی که فرهنگ شهر و شهرنشینی جزئی از کالبد شهر است.

وی افزود: سه ماه بعد از پذیرفتن حوزه مدیریت شهری اعلام کردم که سعی خواهیم داشت تا شهرداری تهران را از یک نهاد خدماتی به یک نهاد اجتماعی و فرهنگی سوق دهم، زیرا در مجموعه شهرداری تهران معتقد هستیم شهر محل زندگی است و فرهنگ در کنار توسعه کالبدی شهر، بسترسازی تربیتی است.

قالیباف با اشاره به فعالیت های فرهنگی و هنری شهرداری تهران گفت: در طول دوران خدمت، فعالیت های عمرانی خوبی در خور شهر تهران انجام شد اما این فعالیت ها بر کارهای فرهنگی که توسط مجموعه شهرداری صورت گرفت که انصافا فعالیت های قابل توجهی نیز بودند سایه انداخت. شهرداری در کنار توسعه کالبد شهر تربیت و حفظ هویت فرهنگی ملی و انقلابی را نیز مورد توجه قرار داد و کارهای قابل توجهی نیز در این راستا به ثمر رساند. اگر مقایسه آماری نسبت به گذشته داشته باشیم در خواهیم یافت در زمینه ساخت سینما، تئاتر، مجسمه سازی و... تلاش های خوبی به ثمر نشست تا هنرمندان در سایه این عرصه به کالبد فرهنگ شهر، روح و اندیشه ببخشند.

شهردار تهران با اشاره به حفظ میراث گذشته به عنوان هویت فرهنگی و اجتماعی شهر گفت: روزگاری منطقه 12 شهرداری تهران حصار ناصری بود که بسیاری از رویدادهای هویتی شهر تهران در این جغرافیا روی داده است. امروزه متاسفانه این منطقه تقریبا فاقد حیات است و خالی از سکنه است، در حالی که در این منطقه بیشترین فضاهای هویتی شهر تهران قرار دارد. متاسفانه امروز شاهد هستیم در این منطقه بیشترین حجم آلودگی‌ها و آسیب های اجتماعی نیز وجود دارد.

قالیباف با اشاره به تاسیس موزه کمال الملک در یکی از میراث تاریخی شهر تهران گفت: ما در یک برنامه جامع قصد داریم برای احیای هویت شهر تهران حصار عصر ناصری را دوباره احیا کنیم تا زمینه حضور توریست های داخلی و خارجی را برای آشنایی با شهر تهران محیا کنیم. تاسیس موزه مکتب کمال الملک نیز در راستای همین طرح جامع است و امیدواریم تا یک دهه دیگر بر اساس طرح تفصیلی که برای اجرا آن گذاشته‌ایم به این مهم دست پیدا کنیم.

وی افزود: نگاه ما به این گونه از فعالیت ها آشنایی نسل امروز با هویت گذشته اش است که در این اقدام تربیتی نیاز به کمک و راهنمایی اندیشمندان خواهیم داشت. ما سعی می کنیم در این راستا با دقت و بدون آزمون و خطا، هویت اصلی فرهنگی، هنری، دینی، ملی و انقلابی را در پیشبرد کیفیت رندگی شهر لحاظ کنیم. امکان مادی و معنوی این امر مهیا است و سیاست های راهبردی ما با سرعت در پی احیای مسائل فرهنگی در شهر تهران است.

شهردار تهران همچنین از افتتاح موزه امیر کبیر خبر داد و گفت: با پیگیری های زنده یاد دکتر حسن حبیبی، مجموعه موزه امیر کبیر نیز به همت شهرداری تهران در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید و متاسف هستیم که زندیاد دکتر حبیبی در قید حیات نیستند تا شاهد ثمره تلاش های خود باشند.


تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • "همشهری معماری" در شماره نهم خود که آبان ماه 90 منتشر گردید به موضوعات مختلفی در ارتباط با سازمان زیباسازی پرداخت برای مشاهده آنها اینجا و اینجا و اینجا را کلیک فرمائید "همشهری معماری" در شماره…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه