هفتمین جلد از دانش زیباسازی شهر تهران منتشر شد

نورپردازی بناهای تاریخی

معاونت برنامه ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهر تهران هفتمین جلد از مجموعه دانش زیباسازی با عنوان "نورپردازی بناهای تاریخی" را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، کتاب "نورپردازی بناهای تاریخی" زیر نظر دکتر جمال کامیاب، معاون برنامه ریزی و توسعه سازمان و توسط گروه علمی متشکل از اساتید برجسته دانشگاه تهیه شده است.

در مقدمه این کتاب آمده است: شهر تهران و سکونتگاه های قدیمی آن، گنجینه فرهنگی با ارزشی به شمار می آیند که نمایانگر تاریخ حیات اجتماعی جاری در آن است و هریک از عناصر و فضاهای آن گویای بخشی از ویژگی های اجتماعی _ فرهنگی جامعه است.

با بررسی و شناخت این گنجینه با ارزش می توان به زوایا و ابعاد غیرمدون و ناشناخته ای از تاریخ اجتماعی این سرزمین پی برد و همین امر بناهای تاریخی و این گنجینه های با ارزش را چه در روز و جه در شب شایان توجه ویژه می گرداند و توجه به جلوه شبانه آن علاه بر ایجاد هویت و تاکید بر ارزش های فرهنگی و تاریخی آنها، برای بنا امنیت کالبدی ایجاد می کند و با احیای زندگی شبانه و افزایش زمان استفاده، موجب تعالی فرهنگ شبانه شهری و حفظ و امتداد هویت روزانه شهر در شب هنگام می شود.

نورپردازی بناهای تاریخی با هدف یکپارچه سازی و ایجاد هویت در نورپردازی انواع بناهای تاریخی انجام می شود تا بتواند بخشی از تاریخ کهن این سرزمین را جلوه ای شبانه بخشد. این کتاب برداشتی کوتاه و گزیده از پروژه "مطالعات نورپردازی بناهای تاریخی" است که در سال 1388 از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران تهیه شد.

کتاب "نورپردازی بناهای تاریخی" که هفتمین جلد از مجموعه کتابهای دانش زیباسازی به شمار می رود در بیست و هفت فصل معابر بناهای تاریخی، تفکیک بناهای تاریخی بر اساس نوع کاربری، تفکیک اجزای تشکیل دهنده بنا و شرایط و آماده سازی بناهای تارخی برای نورپردازی موضوعات مرتبط با این حوزه را به چالش می کشد.تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • زبان منظر نویسنده: آن ویستون اسپیرن مترجم: دکتر سید حسین بحرینی و دکتر بهناز امین‌زاده در دهه‌های اخیر، مباحث زبان‌شناسی در فلسفه، توسعه چشمگیری داشته و به موازات آن استفاده از زبان‌شناسی کاربردی در زمینه‌های…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه