همزمان با برگزاری اختتامیه نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای اسلامی در گالری برگ

نشست جایگاه صنایع دستی در ارتقای منظر شهری برگزار شد

مراسم اختتامیه نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای اسلامی به همراه نشست تخصصی جایگاه صنایع دستی در ارتقای سیما و منظر شهری در گالری برگ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، عصر روز گذشته 31 اردیبهشت ماه اختتامیه نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای اسلامی، به همراه نشست تخصصی جایگاه صنایع دستی در ارتقاء سیما و منظر شهری، با حضور جمعی از دانشجویان و اساتید صنایع دستی و هنرهای اسلامی دانشگاه سوره در گالری برگ برگزار شد.

در این برنامه مریم افقهی، کارشناس ارشد صنایع دستی و استاد دانشگاه سوره با بیان اینکه هنر ادامه آفرینش خدا به دست انسان است، گفت: بزرگ ترین موهبت خلق خدا این است که می تواند دست به آفرینش بزند و این همان تعریف هنر است.

وی با تاکید بر اینکه، شکوه و عظمت هنر ایرانی همواره زبانزد بوده و دستاوردهای هنرمندان اقوام مختلف هنوز هم معرف فرهنگ غنی این سرزمین است، ادامه داد: نخستین و چشمگیرترین ویژگی هنرهای ایرانی آن است که هنرمند و سازنده‌ی اثر با آنکه همواره چشم به مظاهر طبیعت داشته و با بهره گیری از دانش بصری خود، از آنها الهام گرفته؛ هیچ گاه به تقلید روی نیاورده است.

به گفته این استاد دانشگاه، ویژگی هنر ایران تقارن، سادگی و زرق و برق است که فرهنگ و باورهای دینی را با زبانی شیرین و رسا اشاعه می دهد.

افقهی همچنین با اشاره به اینکه هنر چه در قالب فرم و چه در نهاد حاکی از اعتقاد و حس درونی خالق آن بوده و یکتاپرستی را نشان می دهد، افزود: نشانه های معیارهای اسلامی در گذشته دور نیز در هنر نمایان است و خلق یک اثر به درون هنرمند برمی گردد.

وی با طرح این پرسش که صنایع دستی چیست، ادامه داد: هنرهای صناعی به مجموعه ای از هنر و صنعت ها اطلاق می شود که به طور عمده با استفاده از مواد اولیه بومی و انجام قسمتی از مراحل اساسی تولید به کمک دست و ابزار دستی محصولاتی ساخته می شود که در آن ذوق هنری و خلاقیت فکری صنعتگر سازنده به نحوی تجلی یافته که وجه تمایز آن از مصنوعات مشابه ماشینی و کارخانه ای است. صنایع دستی ایران به عنوان قدیمی ترین و کاربردی ترین حرفه و صنعت کشور است که می توان آغاز آن را به عصر حجر نسبت داد، از گذشته‌ی دور تا به امروز جایگاه رفیعی در فرهنگ و اقتصاد جامعه ما داشته است.

افقهی با بیان این موضوع ادامه داد: با توجه به تعریفی که از هنرهای صناعی وجود دارد، تنوع و گستردگی آن چشم گیر است و با توجه به اطلس صنایع دستی، تعداد هنرهایی که همچنان اجرا می شوند، 286 رشته است که بسیاری از آنها منقرض شده اند.

وی با تاکید بر اینکه شهرهای امروزی ما شبیه کلان شهرهای اروپایی و غربی شده است، گفت: این شباهت ها بدون توجه به چهار چوب های سنتی انجام شده در حالیکه در بیشتر شهرهای اروپایی بافت سنتی همچنان حفظ شده و مدرنیته شهری جایگاه دیگری به خود اختصاص داده است.

این استاد دانشگاه با اشاره به 20 خرداد(مصادف با 10 ژوئن) روز جهانی صنایع دستی است، گفت: متاسفانه باید بگویم این موضوع در جهان در حالی گرامی داشته می شود که چیزی نزدیک به 70 درصد مردم از آن بی خبرند.

افقهی در پایان، با بیان اینکه شاید در فضای شهری برخی از شاخه های صنایع دستی به دلیل هویت مواد مصرفی، قابل استفاده نباشد، ادامه داد: می توان ار نقش مایه های این هنر در شهر با تلفیق هنرهای مختلف به همراه تشکیل نهادی متشکل از کارشناسان امور شهرداری و فضاسازی، کارشناسان هنری، طراحان صنعتی، روانشناسان و جامعه شناسان، بهره برد.

در پایان این مراسم، از استاد محسن کاوه "استاد معرق کاری"، استاد رجحانه حسینی"استاد سفال و لعاب"و خانم مریم افقهی "کارشناس ارشد صنایع دستی" با اهدا جوایزی، قدردانی شد.

گفتنی است، نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای اسلامی به همت سازمان زیباسازی شهر تهران و همکاری دانشگاه سوره با نمایش بیش از 100 اثر از 30 دانشجوی صنایع دستی و هنرهای اسلامی، از 25 تا 31 اردیبهشت در مرکز فعالیت های مجسمه سازی تهران(نگارخانه برگ) به مدت یک هفته به نمایش عمومی درآمد.


تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • ماه نامه "همشهری ماه" شماره 84 که در مهر 90  انتشار یافت صفحاتی را به موضوع "زیبایی شهر، عینیت عدالت برای شهروندان" اختصاص داد برای بارگزاری این مطلب اینجا را کلیک کنید دو ماه نامه…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه