در طراحی میدان ولیعصر تنها به لبه میدان اکتفا نکنید

دکتر سید محمد بهشتی، عضو هیات مدیره سازمان زیباسازی شهر تهران، در جلسه شورای تخصصی بررسی طراحی و بهسازی میدان ولیعصر، با بیان اینکه در بهسازی این میدان نباید به لبه میدان اکتفا کرد، گفت: اگر قرار باشد این میدان تبدیل به یک عرصه عمومی یا محیط زنده شهری شود، باید برای نوع فعالیت هایی که در آن اتفاق می افتد فکری شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهرتهران، دکتر بهشتی افزود: برنامه ریزی درباره نوع فعالیت های این میدان، می تواند تضمین کننده جریان زنده ای باشد که ایجاد امنیت اجتماعی می کند و عملا سرزندگی و خرمی جریان زندگی شهری را در آن به وجود آورد.

به گفته بهشتی برای رسیدن به این هدف نباید فقط به لبه ها تکیه کرد و باید به عمق بافت و کالبد میدان رفت و حتی در طرح تفصیلی هم تجدید نظر کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه باید فهرست کنیم چه نوع فعالیت هایی با چه مزیت هایی در این منطقه اتفاق بیفتد، گفت: این مطلب به این معنی است که حوزه مداخله و اقدام باید وسیع تر شود تا جایی که بتواند سرنوشت عرصه شهری را به عرصه عمومی تغییر دهد.

بهشتی با تاکید بر اینکه جریان شهری باید با آرام سازی انجام شود، ادامه داد: رسیدن به چشم انداز طرح مستلزم آن است که این خیابان از حالت یک طرفه خارج شده و دو طرفه شود.

به اعتقاد بهشتی، زندگی در شهر موکول به این است که این خیابان از محل عبور و مرو به مقصد مردم و محور ولیعصر از جاده به خیابان تبدیل شود.

به گفته عضو هیات مدیره سازمان زیباسازی، این موضوع الان قابل حصول نیست و باید با فازبندی و زمان بندی، طراحی این میدان انجام شود تا با برداشتن هر قدم، اهداف چشم انداز حاصل شود.

بهشتی درباره ساختمان های اطراف میدان نیز گفت: تمام ساختمان هایی که در اطراف میدان هستند عمری را گذرانده اند که بیشتر آنها به نحوی ساخته نشده اند که مثلا 100 سال عمر کنند.

وی در پایان گفت: اگر قرار باشد تخریب و نوسازی هایی اتفاق بیفتد، باید قاعده و ضوابطی برای آنها تعریف شود و در بسیاری از طرح هایی که وجود دارد تجدید نظر شود.

شمال میدان تجاری، جنوب میدان فرهنگی

دکتر مهدی حجت، از اساتید دیگری بود که در این جلسه، توجه به عمق میدان را مهم دانست و گفت: از آنجا که میدان ولیعصر از تقاطع دو خیابان ولیعصر و بلوار کشاورز به وجود آمده، باید در طراحی ها، معضلات و مشکلات این دو خیابان، به شکل دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر حجت با بیان اینکه، باید پرسید آیا اگر دو چیز خوب است، محل تقاطع آنها هم خوب است، گفت: ممکن است از تقاطع این دو خیابان، اعتبار زیادی به وجود نیامده باشد.

وی با طرح این سوال که آیا همه محل های برخورد قابلیت و ظرفیت تبدیل شدن به میدان را دارد؟ یا اینکه آیا می توان به زور این محل را به میدان تبدیل کرد؟ ادامه داد: تمام کارهایی که مشاور انجام داده برای این بوده که فضای مکثی ایجاد شود تا از شتاب و ازدحام کاسته شود که این موضوع نیازمند تامل و دقت بیشتری است.

دکتر حجت در مقایسه دو محور شمالی و جنوبی میدان ولیعصر، گفت: مشاور باید در طراحی خود با مطالعه دقیق، دلایل تفاوت کاربری شمال و جنوب میدان ولیعصر را شناسایی کند تا بتواند برای آینده آن برنامه ریزی و طراحی کند.

به اعتقاد این استاد دانشگاه، شمال میدان ولیعصر تجاری و جنوب آن فرهنگی است که این تفاوت در کاربری این دو محور، از خصوصیت ویژه این محور محسوب می شود.

به گفته این استاد دانشگاه، اگر طراحان شهر را موجود زنده و پویا تصور کنند باید طوری طراحی کنند که علاوه بر زمان حال، آینده آن در 20 تا 30 آینده در نظر گرفته شود.

مدرنیستی همیشه هم بد نیست

دکتر سیروس صبری از اساتید دانشگاهی و صاحب نظر در حوزه شهری، در این جلسه با تاکید بر اینکه، میدان ولیعصر یکی از پیچیده ترین و مهم ترین میادین شهر تهران است، گفت: باید سیر تحول بافت اطراف این محور بررسی شود تا بفهمیم این سیر تحول چه تاثیری در طراحی ما می گذارد.

وی با بیان اینکه، از آنجا که این میدان حاصل تقاطع دو محور مهم ولیعصر و بلوار کشاورز است، ادامه داد: این تقاطع شرایطی ایجاد می کند که خاص است و باید در طراحی بازتابی از آن دیده شود.

به اعتقاد دکتر صبری، مشاوران این طرح، در مطالعات خود بیشتر به چرایی به وجود آمدن این میدان پرداخته اند و طرح پیشنهادی آنها بیشتر به شکل هندسی است.

وی در این باره ادامه داد: خیلی موافق پیشنهاداتی که در بحث فضاهای شهری شده؛ نیستم و به نظر من نباید کاری کنیم که شهر تهران شهری شود که نقاط مهم آن به نقاط روسطحی یا زیر سطحی تقسیم شود.

وی در توضیح این مطلب گفت: در همه جای دنیا فضای ترافیک و پیاده طوری طراحی می شود که سواره و پیاده در کنار هم زندگی می کنند و لازم نیست این دو از هم جدا شوند و سواره به جایی و پیاده به جایی برده شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به ساختمان ها و بناهای موجود در اطراف این میدان، گفت: مدرنیستی همیشه هم بد نیست و در دنیا، بسیاری از آثار مدرنیستی به عنوان میراث حفظ می شوند که می توانند آثار ارزنده ای باشند.

وی ادامه داد: بالاخره در شهر تهران در یک دوره ای ارزش های کالبدی مدرنیستی هم هستند که می توان در پیشنهادات آینده، آنها را در نظر گرفت.

دکتر صبری در پایان به بلوار کشاورز و ارزش های تاریخی آن اشاره کرد و افزود: بلوار کشاورز از نظر تاریخی در ایران و تهران بی نظیر است که در طراحی جدید باید ببینیم اتصال آن به میدان ولیعصر درست است یا نه؟


تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • نویسنده: لئاتریس آیزمن مترجم: روح الله زمزمه وانشناسی محیطی، جدیدترین شاخه از این رشته است که در آن متخصصان با بررسی فضای بصری در محیط های شهری تاثیر آن را بر کنش ها و واکنش…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه