نکوداشت بهزاد گلپایگانی در نگارخانه برگ

مراسم نکوداشت بهزاد گلپایگانی، طرح گرافیک و نقاش، بیست و یکمین نشست پژوهش هنر نگارخانه برگ است.

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران، در این نشست که از جمله سلسه نشست‌های پژوهشی هنر نگارخانه برگ است، بیژن صیفوری و آرش تنهایی در زمینه ویژگی‌های زندگی هنری بهزاد گلپایگانی سخنرانی می‌کنند.

گلپایگانی استاد مسلم تاپلوگرافی است و برای هنرمندان طراح گرافیک نامی آشنا است. او در سال 1317 در تهران در خانواده ای نظامی متولد شد و پس از طی تحصیل به پیشنهاد دوستش عباسی مشهدی زاده به هنرستان هنری زیبا پسران که تازه راه‌اندازی شده بود، رفت. پس از تحصیل هنر در ایران به دانشکده هنرهای تزیینی پاریس رفت و درمدت هفت سال اقامت خود را آنجا به کسب درس و طراحی روی پارچه پرداخت. استاد بهزاد پس از بازگشت به ایران علاوه بر طراحی، دل مشغولی‌هایی دیگر همچون سیما و نقاشی داشت. اوج هنر او به خلق حدود یکصدو‌اندی تابلو با متریال هایی چون چوب، فلز و مقوا با موضوع «هـ» مربوط است، اگر چه فرجام این تابلوها به خاطر اتهام دوست صمیمی‌اش به زبانه‌های آتش سپرده شده و خاکستر می‌شوند.

بهزاد گلپایگانی پس از سالها طراحی گرافیک در سال 1360 سکته کرد و در نتیجه درچار فلج شد. به گونه‌ای که نیمی از بدنش از فعالیت و حرکت باز ایستاد. تلاش‌ها برای ادامه حیات این هنرمند بی‌ثمر ‌ماند و سرانجام در 28 آذر 1364 بر اثر یک سرما خوردگی شدید فوت کرد.

مراسم نکوداشت استاد بهزاد گلپایگانی فردا (چهارشنبه 16 شهریور) از ساعت 18 تا 20 در نگارخانه برگ برگزار می‌شود. علاوه بر نمایش فیلم در این مراسم، نمایشگاه عکس، آثار و اسناد ایشان نیز برای بازدید علاقمندان گشایش می‌یابد که تا 30 شهریور ادامه خواهد داشت.

گفتنی است نگارخانه برگ سازمان زیباسازی شهر تهران در خیابان پاسداران، میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان جمالی، قرار دارد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه