در نشست بررسی طرح تئاتر نصر مطرح شد:

نجات ساختمان تئاتر نصر با رعایت استانداردهای بین المللی ممکن است

نشست مرمت تئاتر نصر و مطالعات پروژه محور لاله زار با حضور اعضای کارگروه مرمت سازمان زیباسازی شهر تهران و مشاور تئاتر نصر در خانه اتحادیه برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان زیباسازی شهر تهران؛ تقی زاده عضو کارگروه مرمت ساختمان تئاتر نصر و خیابان لاله زار با بیان اینکه در حوزه مدیریت شهری پروژه ها باید بر اساس شرایط اجتماعی و فرهنگی مرمت شوند، گفت: امروز مباحث زیادی از معضلات اجتماعی و فرهنگی منطقه مطرح می شود به همین دلیل برای اثر بخشی پروژه ها باید به موارد مهم توجه زیادی شود.
وی افزود: برای برگرداندن خیابان لاله زار به حالت قبلی و نجات آن از معضلات اجتماعی باید مطالعات زیادی انجام شود.

بیژن شافعی مشاور طرح مرمت تئاتر نصر با اشاره به مطالعات انجام شده برای حفظ این ساختمان ، گفت: باید برای تئاتر نصر امکانات و نیازهای اولیه مناسبی در نظر گرفت چراکه این ساختمان محل نمایش، سخنرانی و ... است. استاندارهای اولیه مانند خروجی اضطراری باید حتما مد نظر قرار گیرد.
وی با بیان اینکه شرایط حیاط این ساختمان به هیچ عنوان مناسب نیست، یادآور شد: در ضلع غربی و شرقی این ساختمان تصرف های زیادی صورت گرفته و باعث شده نمای کلی حیاط از بین برود.
به گفته شافعی زیرزمین این ساختمان به شدت به هم ریخته است به همین دلیل باید برای رفع مشکلات موجود در این فضا باید اقدامات زیادی انجام شود و باید دسترسی های مناسبی برای ساختمان ایجاد کنیم.
غلام نژاد در ادامه با اشاره به مرمت تئاتر نصر، گفت: بر اساس آخرین مطالعات انجام شده در خصوص این پروژه مشخص شد که دیوارها و کف اتاق ها به شدت دچار فرسودگی شده اند.
وی با بیان اینکه به لحاظ آسیب های بصری شاهد مداخلات و تاسیسات نامناسب زیادی در اطراف تئاتر نصر هستیم، افزود: به دلیل آسیب های وارد شده به نمای ساختمان نمی توان نسبت به مرمت نمای قبلی امیدوار بود به همین دلیل شاید مجبور به مرمت نمای جدید شویم.
به گفته غلام نژاد فضاهای تخریب شده این ساختمان بازسازی خواهند شد و سقف شیروانی نیز به طور کامل تغییر خواهد کرد.
اسکندر مختاری در ادامه با تاکید بر اهمیت مرمت ساختمان تئاتر نصر، گفت: معماران باید در خصوص مرمت نمای ساختمان با دقت زیادی کار انجام دهند چراکه معتقدم هر آنچه از گذشته وجود دارد باید به خوبی حفظ شود.
رایتی مقدم با بیان اینکه تئاتر نصر ساختمان بسیار ارزشمندی است، گفت: در خصوص تزئینات کار باید به صورت حساس انجام شود و قسمت های به شدت آسیب دیده نیز باید به صورت دقیق مرمت شوند.

نگار منصوری با اشاره به مطالعات محدوده پیرامون پروژه لاله زار ، گفت: در سیما و منظر شهری این محدوده ، مهمترین ویژگی بصری سبک معماری ساختمان ها است.
وی به معضلات اصلی لاله زار اشاره کرد و افزود: فرسودگی و تخریب بناهای تاریخی، گسترش انبارها و کارگاه ها، خرید و فروش مواد مخدر، کارتن خوابی، مشاغل مزاحم، تجمع اراذل و اوباش و ... است. در این محدوده بیشترین جمعیت را در طول روز در کوچه های برلن و مهران مشاهده می شود.
منصوری ادامه داد: بر اساس اعلام معضلات از سوی اهالی محله بیشترین مشکل مربوط به آلودگی هوا، کمبود فضای سبز، تردد ماشین های سنگین و سبک، تبدیل منازل مسکونی به انبار و کارگاه و ... است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب «تهران در تصویر» نویسنده: یحیی ذکاء و محمد حسن سمسار کلانشهر تهران از نظر پیشینه تاریخی و در سنجش با شهرهای کهنسال ایران، شهری نوساز و جوان است. کهن ترین سندی که در آن…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه