حفظ بناهای مهم فرهنگی در پهنه رودکی/ ایجاد دفتر تسهیل گری در منطقه

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، گفت: طی 15 سال 5 مطالعه در مورد اجرایی شدن طرح رودکی وحفظ بناهای فرهنگی در این منطقه انجام شده است و درحال حاضر نیز پیرایش ساختمانهای خیابان ولیعصر و خیابانهای داخلی مانند رازی و نوفل لوشاتو آغاز شده است .
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، محمدجواد حق شناس با اشاره به طرح رودکی، ادامه داد: در گذشته بخشی از این پهنه به عنوان «گذر شهریار» مورد توجه و مطالعه قرار گرفته بود که عبارت بود از حدفاصل تالار رودکی تا بوستان دانشجو.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته برای اولین بار در بودجه عنوان این طرح مطرح شده است، افزود: مطالعات این منطقه مربوط به سالهای اخیر نیست و اولین بار در سال 83 آغاز شد و این مقطع نیز با عنوان گذر شهریار مورد توجه قرار گرفته است، یعنی حد فاصل خیابان انقلاب و ولیعصر.
وی به دو بنای مهم فرهنگی تالار وحدت و تاتر شهر اشاره کرد و گفت: چون بهره بردار این دو بنای مهم فرهنگی وزارت ارشاد بوده؛ به همین دلیل علاقه مند بودند تا بتوانند برای مراجعان در حوزه فرهنگ و ادب شرایطی فراهم شود که بین این دو مرکز و بنای مهم ارتباط تنگاتنگی برقرار باشد، به همین دلیل بعد از آن شاهدیم که سازمان زیباسازی شهرتهران، وزارت ارشاد و مرکز مطالعات معاونت فرهنگی، مطالعات دیگری علاوه بر سال 83 انجام دادند که هر کدام از آنها 2.5 تا 3 سال به طول انجامید.
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: در مجموع از آن تاریخ تاکنون که 15 سال می گذرد پنج مطالعه انجام شده، در این مدت دیدیم که هم مطالعات مربوط به 15 سال پیش نیاز به یک بررسی مجدد دارد و همچنین مطالعاتی هم که جدیدا انجام شده است را داریم و به منظور صرفه جویی جلسه ای گذاشته شد تا هماهنگی های لازم میان ذینفعان انجام شود و در آنجا مشخص شد که منطقه 11 به عنوان کارفرما شناخته شود اما مابقی دستگاه ها نیز در جلسات و تصمیم گیریها حضور داشته باشند.
حق شناس با اشاره به اینکه از سازمان زیباسازی ، معاونت فرهنگی، معاونت شهرسازی، معاونت مناطق و همچنین از خود شهرداری نیز به این جلسات دعوت شدند و از شورای شهر نیز حضور داشتند اظهار داشت: البته در خارج از مجموعه نیز با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان میراث فرهنگی مرتبط بود و طی این مدت حدود 10تا 11 جلسه برگزار شد و مدیر کل دو مجموعه نیز دعوت شدند .
وی گفت : همچنین در یک مرحله نیز وزیر ارشاد از شهردار تهران دعوت کرد که در حاشیه دولت جلسه تشکیل شود که در آنجا مشخص شد در زمان وزارت جنتی و شهرداری قالیباف نیز تفاهم نامه ای بین دو حوزه برگزار شده که یکی از محورهایش تقویت حوزه های فرهنگ و هنر بوده است.
این عضو شورای شهر تهران گفت: سرانجام بعد از برگزاری جلسات مختلف کار اجرایی این طرح آغاز شد و توافق نامه ای میان سازمان زیباسازی و شرکت توسعه فضای فرهنگی با حضور قائم مقام شهرسازی برای مشخص شدن حوزه های کاری به امضا رسید.
حق شناس با اشاره به اینکه سازمان زیباسازی بیش از یک ماه است که عملیات اجرایی را شروع کرده است گفت: در گذشته پیرایش ساختمانهای منطقه در خیابان انقلاب شروع شده بود و در حال حاضر این کار در خیابان ولیعصر و خیابانهای داخلی مانند رازی و نوفل لوشاتو آغاز شده است.
به گفته وی ، علاوه بر موارد ذکر شده دفتر تسهیل گری نیز از سوی شهردار منطقه در ناحیه ایجاد شده است.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب «تهران در تصویر» نویسنده: یحیی ذکاء و محمد حسن سمسار کلانشهر تهران از نظر پیشینه تاریخی و در سنجش با شهرهای کهنسال ایران، شهری نوساز و جوان است. کهن ترین سندی که در آن…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه