برزین ضرغامی مدیر عامل سازمان زیبا سازی شهر تهران

میدان راه‌آهن؛فرصتی برای همبستگی اجتماعیِ اقوام

«تجربه تهران» برای خیلی از ما با میدان راه‌آهن آغاز شده است؛سخن از دیروز و امروز نیست،دهه‌هاست میدان راه آهن اولین تصویری است که اهالی شهرهای دور و نزدیک از پایتخت در ذهن دارند. فرقی هم نمی‌کند آذری باشی یا لر،ترکمن باشی یا کرد،از سرزمینِ خراسانِ بزرگ باشی یا از دیارِ کریمان و بلوچستان، از سواحلِ گرم جنوب آمده باشی یا شمالِ همیشه سبز. از مردمانِ قهرمانِ خوزستان باشی یا از اهالی اصفهان و شیراز. اهل هر کجای ایران که باشی میدان راه‌آهن اولین تصویری است که از تهران در ذهن داریم. حتی میدان آزادی هم این ویژگی را ندارد چرا که این میدانِ مبدا ورودی هموطنانِ نیمه‌ی غربی کشور است و این میدانِ راه‌آهن است که از شرق و غرب و جنوب و شمال هم که بیایی، نخست پا به میدانِ راه‌آهن می‌گذاری و تهران برای تو از آنجا آغاز می‌شود. میدان راه‌آهن اما با وجود این سابقه و میراثِ کهن و خاطراتِ ریز و درشتی که برای هر کدام از شهروندانِ تهرانی و غیر تهرانی دارد،«گرانیگاه» نیست و آنچنان که باید به آن توجه نمی‌شود.این ظرفیتِ عظیم از ابتدای روی کار آمدنِ مدیریت جدید شهری برای تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان شهری به عنوان یک «فرصت» مطرح شد و روزهایی که در آن هستیم این موضوع در قالب طرح «توسعه و ارتقای کیفیت فضایی و اجتماعی میدان‌های پیاده شهری» به عملیاتی شدن نزدیک می‌شود. این طرح البته محدود به میدان راه‌آهن نیست و برخی فضاهای دیگر شهری را هم دربر خواهد گرفت اما میدان راه‌آهن با ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد بی‌شک یکی از کانون‌ها و نقاط مهمِ عملیاتی شدن این طرح خواهد بود.
از سوی دیگر میدان راه‌آهن با ویژگی‌هایی که ذکرش رفت،در نگاهِ جدید می‌تواند و باید که به عنوان «گرانیگاه اقوام» مطرح شود.کجای تهران را سراغ دارید که آذری و کرد و لر و بلوچ و ترکمن و... جملگی در کنارِ هم قدم به شهرِ ما بگذارند و از آنجا یکی با مترو،یکی با اتوبوس،یکی با تاکسی و دیگری با موتورسیکلت راهیِ خیابانی از خیابان‌های این شهر شلوغ شود؟این ظرفیتِ عظیم را باید پاس داشت و از فرصت‌هایی که می‌تواند در جهت وحدت ملی و همبستگی اجتماعی فراهم کند بهره برد. فاصله‌ی ایستگاه راه‌آهن تهران که خودش هم یکی از میراثِ بزرگِ فرهنگی ماست تا نقطه‌ای که مردم از هم جدا می‌شوند و هر کدام به سمتِ مقصد خود می‌روند یا بالعکس از نقطه‌ای که از وسایل حمل و نقل شهری پیاده می‌شوند تا زمانی که قدم به ایستگاه راه‌آهن بگذارند برای ما بهترین فضا برای عملیاتی کردنِ مظاهرِ این وحدت ملی و همبستگی اجتماعی است.
امیدوارم با اراده‌ای که مجموعه مدیریت شهری تهران در این خصوص دارد،خیلی زود بتوان این «رویا» را به «واقعیت» بدل کرد و در کنار توجه به مقوله مهم و مغفولِ «پیاده» در شهر، میدان راه‌آهن را هم به عنوان «گرانیگاه اقوام» مطرح کرد.

تبلیغات فرهنگی

معرفی کتاب

  • کتاب «تهران در تصویر» نویسنده: یحیی ذکاء و محمد حسن سمسار کلانشهر تهران از نظر پیشینه تاریخی و در سنجش با شهرهای کهنسال ایران، شهری نوساز و جوان است. کهن ترین سندی که در آن…
معرفی کتاب و انتشارات سازمانی

آمار و اطلاعات

نگارخانه