چاپ کردن این صفحه

مهم‌ترین مراکز فرهنگی پهنه رودکی

تئاتر شهر: ابتدا ساختمان کافه شهرداری در محل آن قرار داشته که هنرمندانی مانند صادق هدایت در آن رفت‌وآمد می‌کردند. سپس ساختمان تئاتر شهر در محل کافه و سال1346 به دست مهندس علی سردار افخمی طراحی شد. سال1351 به‌ عنوان مدرن‌ترین سالن تئاتر شهر تهران افتتاح شد.
تالار وحدت: یکی از مجهزترین و بزرگ‌ترین تالارهای اپرا، باله، موسیقی و تئاتر در ایران بوده است که توسط اوژن آفتاندلیانس، معمار برجسته ایرانی و ارمنی‌تبار و بر اساس نمونه اپرا هال وین طی 10 سال ساخته و در سال1346 افتتاح شده است.
تالار حافظ: نخستین تالار نمایشی در ایران بوده که در دهه 40 به ‌صورت متحرک و در زمینی به مساحت 400 مترمربع به ‌وجود آمده است. معمار طرح تالار مهندس بهرنگ بنی‌آدم و طراح آن مهندس نیلوفر نیکسار بوده است.
انجمن فلسفه و حکمت: بنای موسسه سال 1314 متعلق به لقمان‌الملک از رجال قاجار بوده و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه سال 1352 به ‌منظور بهتر شناساندن و ترویج میراث فلسفی و فکری ایران در دوره اسلام و قبل از اسلام به دست سیدحسین نصر در این بنا تاسیس ‌شده است.
تالار فرهنگ: بنایی مربوط به دوره پهلوی است و در تهران، خیابان حافظ، پل حافظ، شرق تالار وحدت واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پارک دانشجو: سال 1346 با عنوان پارک در زمینی به مساحت 27205 مترمربع احداث شد.
تئاتر شهرزاد: یکی از مراکز خصوصی تئاتر در این پهنه است که با وجود مراکزی مانند تئاتر شهر و تالار وحدت، در دهه 90 به دست قاسم جعفری، کارگردان سینما، به ‌وجود آمده و هم‌اکنون پاتوق هنرمندان و فرهنگیان است.

۴ سفارت‌خانه ایتالیا، فرانسه، واتیکان و ارمنستان: قدمت بناهای سفارت‌خانه‌ها مربوط به دوران قاجار و پهلوی است.
بوستان ارفع: در گذشته باغ میرزا رضا خان ارفع از شاهزادگان قاجار بوده است. سال 1381 در زمین باغ به مساحت 1802 مترمربع بوستان ارفع احداث شد.
بیمارستان مروستی: سال 1339 به همت غلام‌حسین مروستی‌، بنیان‌گذار جراحی نوین گوش و حلق و بینی‌، با ظرفیت 44 تخت ثابت تاسیس شد.
دانشگاه علوم قضایی: در سال۱۳۵۶ با هدف رفع نیازهای دادگستری در زمینه‌های حقوقی، قضایی و اداری تاسیس شد و از سال۱۳۶۱ به ‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.
کوچه لولاگر: کوچه لولاگر یا کوچه قرینه پایتخت به دست برادران لولاگر سال1317 احداث شده است. از مهم‌ترین شاخص‌های این کوچه وجود خانه‌های قرینه در دو سمت کوچه است که آن را به متفاوت‌ترین کوچه پایتخت تبدیل کرده است.
کافه اپرا: ساختمان کافه مربوط به دوران پهلوی است و از نخستین کافه‌هایی است که در دهه 80 در تقاطع خیابان استاد شهریار و خارک به ‌وجود آمد و پاتوق هنرمندان و مردم شد.
خانه ارامنه: بنای خانه ارامنه در محله ارامنه واقع در نوفل لوشاتو، مربوط به دوران پهلوی اول است که ابتدا به‌ عنوان باشگاه ارامنه مورد استفاده قرار می‌گرفت.
انجمن خوش‌نویسان ایران: نقطه عطف خوش‌نویسی معاصر ایران است که سال ۱۳۲۹ با همت استادان سیدحسین میرخانی، علی‌اکبر کاوه، ابراهیم بوذری، سیدحسن میرخانی، دکتر مهدی بیانی و همکاری وزارت فرهنگ و هنر وقت تاسیس شد.
سازمان اوقاف و امور خیریه: نخستین نهاد اداره‌کننده موقوفات فاقد متولی در ایران است که ساختمان آن در سال ۱۳۸۸ به‌علت ازدیاد بناهای اوقافی در محدوده احداث شد.